- Reklama -peníze

Faerské ostrovy začínají přehodnocovat kontroverzní lov delfínů

Petici s téměř 1,3 miliony podpisů, která vyzývá k zákazu tohoto tradičního zvyku, předložili v pondělí aktivisté regionální vládě Faerských ostrovů, informuje tisková agentura AFP.

Na setkání ve městě Tórshavn vláda jednala o závěrech přehodnocení, které regionální premiér Bárdur Nielsen nařídil loni v září poté, co neobvykle rozsáhlý masakr přes 1400 delfínů bělobokých vyvolal pobouření.

Kontroverzní způsob lovu je na Faerských ostrovech znám jako „grindadrap“. Lovci obklíčí delfíny nebo kulohlavce širokým půlkruhem rybářských člunů a zahánějí je do mělké zátoky, kde ryby uvíznou na pláži. Následně je zabijí noži.

Každý rok v létě média na celém světě přinášejí záběry těchto krvavých scén, které vyvolávají rozhořčení v řadách ochránců práv zvířat. Mnozí považují tuto praxi za barbarskou.

Lov se však na Faerských ostrovech těší široké podpoře. Jeho příznivci poukazují na skutečnost, že zvířata poskytují místnímu obyvatelstvu obživu již po celá staletí. Tímto způsobem se tam každý rok běžně uloví přibližně 600 kulohlavců.

Loňský lov delfínů bělobokých ve fjordu Skala byl však mnohem rozsáhlejší a vyvolal mezinárodní pobouření, což regionální vládu přimělo přehodnotit tento přístup.

V současnosti se přehodnocuje jen lov delfínů, ne celá tradice „grindadrap“, píše AFP. Signatáři petice, kterou iniciovala organizace věnující se ochraně velryb a delfínů, vyzývají k ukončení této „kruté“ lovecké metody.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat