- Reklama -peníze

Jak rozmnožit filodendron a co potřebuje pro zdravý růst

Popínavé druhy filodendronů, jako například odrůda s dekorativními srdcovitými listy, jsou v našich bytech a domech oblíbené již desetiletí. Nejsou náročné na péči, vypadají dekorativně a díky způsobu růstu lze různě formovat. Jediným méně příjemným faktem je, že když mají málo světla, nebudou až tak bujné, jak by mohly být a mají tendenci být „nohaté“ – budou mít dlouhé stonky a méně listů.

Když se rostlina filodendronu příliš prodlouží, můžete z ní odebrat řízky a vypěstovat další samostatné rostlinky.

Kde odříznout filodendron, chcete-li jej rozmnožit?
Nejjednodušší způsob, jak rozmnožit filodendron, je odebrat odřezky a zakořenit je. Chcete-li to provést, najděte na stonku uzel. Obvykle se nachází v blízkosti dopisu. Mohou tam být také vzdušné kořeny, které už začínají růst. Odřízněte stonek těsně nad uzlem pod úhlem 45 stupňů čistými ostrými nůžkami. Při rozmnožování filodendronu potřebujete odřezky dlouhé asi 13 cm se dvěma až třemi listy. Nyní odřízněte listy v blízkosti řezu a můžete jít přímo k zakořeňování.

Filodendron

Zakořeňování filodendronu ve vodě
Prvním způsobem zakořeňování filodendronu je umístit odřezky do čisté nádoby s vodou. Potom je dejte na nepřímé sluneční světlo. Vodu vyměňujte každých pár dní a za pár týdnů byste měli vidět nové kořeny, které jsou připraveny k přesazení do půdy.

Zakořeňování filodendronu v půdě
Filodendron můžete zakořenit i přímo v půdě. Připravte si květináč s otvory na dně, jako u každé nové pokojové rostliny, zeminu na pěstování pokojových rostlin, vody a trochu kamínků na vytvoření drenáže. Do řezu filodendronu předtím, než jej zasadíte, je užitečné přidat zakořeňovací hormon – stimulátor zakořeňování. Můžete použít komerční přípravek, ale zajímavý domácí trik je se skořicí. Odřezky před umístěním do půdy jednoduše namočte do skořice. Skořice působí jako přírodní fungicid, který také podporuje růst kořenů.

Filodendron

Jak pečovat o filodendron
Péče o filodendron je jednoduchá, stačí sledovat signály, které vám rostlina „říká“. Obecně lze snadno přizpůsobit podmínkám v domácnosti. Těmto pokojovým rostlinám se v interiéru daří po celý rok, ale pokud to počasí dovolí, mají v oblibě občasný pobyt venku na stinném místě. Na rozdíl od většiny pokojových rostlin, filodendrony nezažívají tolik stresu při přechodu z interiéru do exteriéru. Venku můžete půdu propláchnout opláchnout množstvím čerstvé vody a vyčistit listy. Péče o filodendron zahrnuje tři základní potřeby: sluneční světlo, vodu a hnojivo.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat