- Reklama -peníze

Ministr obrany: Ukrajina nezaútočí na Donbas a Krym

Ukrajinský ministr obrany Olexij Reznikov ve středu prohlásil, že Ukrajina nemá v plánu žádnou agresi, a to ani v Donbasu a na Krymu, které označuje za svá dočasně okupovaná území.

Uvedl to v reakci na tvrzení velení lidových milic samozvané Luhanské lidové republiky (LLR), že ukrajinské ozbrojené síly rozmístily u obce Pidlisne 22 tanků T-72. Tato obec je na území pod kontrolou ukrajinské armády a leží v blízkosti styčné linie.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu na briefingu prohlásil, že nadále přetrvává vysoké riziko, že Ukrajina podnikne útok na Donbas. Podle rozhlasové stanice Echo Moskvy konstatoval, že Moskva je znepokojena hrozbou eskalace konfliktu na jihovýchodě Ukrajiny. Ozbrojené síly Ukrajiny mohou v regionu spustit rozsáhlou ofenzívu, dodal.

Na to, že ukrajinská armáda posiluje svou přítomnost v konfliktní zóně na východě země, upozornil koncem minulého týdne také ruský vyslanec v Minsku a představitel Ruska v kontaktní skupině Boris Gryzlov. Prohlásil, že ukrajinská delegace na jednáních o řešení situace v Donbasu nadále odmítá přímý dialog s odštiepeneckými proruskými republikami vyhlášenými v Luhanské a Doněcké oblasti.

Reznikov ve středu uvedl, že Ukrajina „každý den“ posiluje svou obranu, ale neplánuje „žádné agresivní akce ani na východě, ani ve vztahu ke Krymu a jiným směrům.“ Ujistil, že z Ukrajiny nevzejde „žádné provokace“, ale současně upozornil, že pokusy „vyprovokovat nás“ narazí na tvrdý odpor. Zdůraznil, že Ukrajina stojí na straně míru a návrat okupovaných území chce dosáhnout politickými a diplomatickými prostředky.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat