- Reklama -peníze

Až 85 procent dospělých zanedbává dentální hygienu

Zuby jsou fascinující částí lidského těla. Málokdy si to však uvědomujeme. Dokud nezačnou bolet nebo o ně nepřijdeme. Věděli jste například, že jedna ze tří základních struktur zubu – zubní sklovina – je nejtvrdší tkáň v lidském těle? Tak jako je na Zemi nejtvrdší diamant, tak je v lidském organismu nejtvrdší právě tato část zubu.

Jenže tak jako o diamant nebo nějakou vzácnost se o ně v žádném případě nestaráme. Zubní ambulance totiž podle Národního centra zdravotnických informací provedly v roce 2020 nejnižší počet preventivních prohlídek za posledních pět let. \“Preventivní prohlídku u zubního lékaře absolvovalo jen 41 procent pacientů, přičemž následné ošetření chrupu po prohlídce bylo zapotřebí až u 66% z nich,\“ uvedla mluvčí Národního centra zdravotnických informací Alžběta Sivá.

„Meziletý pokles počtu preventivních prohlídek, jakož i celkový pokles návštěvnosti v zubních ambulancích byl ovlivněn opatřeními souvisejícími s prevencí proti šíření covidu,“ dodala. Zubní ambulance přitom evidovaly 5 090 591 pacientů a nahlásily 5 365 148 návštěv. Podle Šivé meziročně poklesla návštěvnost až o 18,05 procenta.

Další nedobrou zprávou je, že až 85 procent dospělých zanedbává pravidelnou dentální hygienu. Jedná se přitom o nejúčinnější způsob, jak předejít zubnímu kazu, a pacient se tak může vyhnout nepříjemnému a bolestivému sezení v křesle zubaře. Odborně vyčištěný chrup je méně náchylný k tvorbě zubního kazu a více zubních onemocnění.

Správným čištěním zubů můžeme zabránit více zubním onemocněním. Důležitá je nejen péče o zuby doma, ale také návštěva u specialisty na dentální hygienu. „Stav ústní dutiny přitom ovlivňuje celkové zdraví člověka. Pokud se nedostatečně staráme o ústní hygienu, můžeme podpořit vznik onemocnění, jakými jsou cukrovka či infarkt myokardu, které citlivě reagují na jakoukoli infekci v těle,“ zdůrazňuje doktorka Beata Havelková, místopředsedkyně představenstva VšZP. Na dentální hygienu proto dospělým doporučuje chodit dvakrát ročně.

Nejhorší bolest v ústech, jaká existuje? Jak bolí odumírající zub? Co dál?
S důslednou dentální hygienou je třeba začít co nejdříve, a to už u dětí, aby si vypěstovali správné návyky a vyhnuli se pozdějším stomatologickým obtížím. „Podle našich dat až pět procent pojištěnců mladších pěti let již mělo ošetřený zubní kaz. Rodiče by proto neměli podceňovat preventivní prohlídky svých ratolestí již od prvních mléčných zubů, neboť hrají klíčovou roli při správném vývoji čelisti. Jejich předčasné vypadávání či kazivost v důsledku špatné hygieny vedou ke špatnému uspořádání trvalého chrupu, k různým anomáliím skusu a následně k léčbě u čelistního ortopeda,“ upozorňuje doktorka Havelková.

Dospělí mají nárok na zubní prohlídku jednou ročně a těhotné ženy dvakrát během těhotenství, přičemž k zubaři chodí častěji ženy než muži. „Pojistenci by neměli zanedbávat preventivní zubní prohlídku, protože kromě kazů dokáže odhalit i závažné onemocnění, jako je orální karcinom. Zubař při preventivní prohlídce sleduje nejen stav zubů, ale i jiné struktury ústní dutiny, jako jsou jazyk, podnebí, rty či hltan, a může tak v některých případech pacientům zachránit život,“ dodala Beata Havelková.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat