- Reklama -peníze

Křečové žíly. Co znamená, když je již potvrzena diagnóza?

Namodralé, oteklé a nehezky hrudkovité žíly. Na kráse rozhodně nepřidávají, navíc ale křečové žíly nebo varixy patří mezi častá onemocnění žilního systému. Poslouchejte proto své nohy dříve, než propukne jejich onemocnění.

Pocit těžkých nohou, bolesti a píchání v nohou, otoky, pálení, noční křeče, svědění či pocit chladu nepatří mezi běžné projevy přetížení. Signalizují problém, který je třeba neprodleně konzultovat s lékařem. Časná diagnostika a léčba dokážou zabránit pozdějším komplikacím, které výrazně znepříjemňují každodenní život pacientů a často jsou příčinou jejich pracovní neschopnosti.

Pokud vás tedy někdy bolely nohy po celodenním sezení či stání v práci nebo jen tak, bez zjevné příčiny, s velkou pravděpodobností se hlásí o slovo právě vaše žíly. I když jste na svých nohou nezpozorovali žádné jiné příznaky, jako jsou například viditelné modré žilky, patříte do skupiny více než 20 % pacientů, u kterých se projevilo první stadium chronického žilního onemocnění lidově zvaného i křečové žíly.

Chirurg Július Muranský: Jak se operují křečové žíly?
„Vyšetření křečových žil je bezbolestné a trvá přibližně 20 až 30 minut. Lékař si křečové žíly nejprve podrobně prohlédne a vyšetří je pohmatem. Následně provede ultrasonografické vyšetření ke stanovení parametrů a rychlosti průtoku krve v cévách – tzv. dopplerovské vyšetření. Jeho cílem je zjistit, zda jsou žíly zdravé nebo nemocné. Ultrazvukem sledujeme zejména průtoky, zpětné toky krve a spojky mezi hlubokým a povrchovým žilním systémem. Na základě výsledků ultrazvukového vyšetření pak lékař určí přesnou diagnózu a vzhledem k rozsahu a stadiu onemocnění navrhne nejvhodnější metodu léčby,“ vysvětluje diagnostický postup doktor Július Muranský, chirurg z Kliniky jednodenní chirurgie REVIVE v Bratislavě.

Nejčastější rizikové faktory?
dědičná predispozice
věk (se zvyšujícím se věkem riziko vzniku chronických žilních onemocnění narůstá, v kategorii více než 65 let tří- až čtyřnásobně oproti 40letým)
ženské pohlaví, zejména během období přechodu (klimakteria)
těhotenství (zejména opakované těhotenství) a nárůst hmotnosti během něj; tloustnutí se přirozeně nelze vyhnout, jde o kontrolovaný nárůst
užívání antikoncepce nebo hormonální léčba
nadváha a obezita
nedostatek pohybu, dlouhé sezení, stání, ale také nepřiměřená svalová zátěž (nesprávné posilování, silové sporty) a časté zvedání těžkých břemen
nevhodné oblečení a obuv, zejména těsné spodní prádlo a obuv na vysokých podpatcích
horké prostředí, které způsobuje nepřirozené roztažení cévního systému a zvýšenou zátěž na jeho funkčnost
kouření (vede ke zužování a oslabování cévních stěn)
strava s nízkým obsahem vlákniny a následná zácpa (na cévy v podbřiší a tříslech působí vnitřní tlak, který ztěžuje činnost žil)
překonaná žilní trombóza – tedy chorobný vznik krevních sraženin v srdci a cévách (nejtěžší formy chronické žilní nedostatečnosti mají osoby, které v minulosti prodělaly na dolních končetinách žilní trombózu, zejména pokud ta nebyla včas a správně léčena)
Když je potvrzena diagnóza, znamená to, že onemocnění je již morfologické, tedy je poškozená tkáň. „Rozšířené cévy proto potřebujeme zužovat, a to už po zbytek života. Léky by se měly užívat doživotně, s drobnými přestávkami, například v zimě. Křečové žíly jsou obecně v horším stavu v létě a žíly se přirozeně více roztahují,“ říká doktor Muranský.

„Léky a doplňky stravy mohou mít stejnou účinnou látku. Rozdíl je pouze ve formě, přípravě, měření a dodržování limitů, které jsou dány. Léky jsou přísněji sledovány, jsou registrovány a musí splňovat přísná opatření. Doplňky stravy nemají deklarovaný léčivý účinek, ale mohou způsobovat výrazné zlepšení stavu či oddálení problému. Ne všechno, co je v lécích, je ve výživových doplňcích a naopak. Rozdíl je samozřejmě iv tom, že léky předepisuje vždy lékař a doplňky stravy jsou volně prodejné. Často je vhodná právě kombinace léků a doplňků stravy,“ přibližuje léčbu doktor Muranský.

Nejčastěji subjektivní příznaky, jakými se křečové žíly projevují:
pocit „těžkých nohou“

únava dolních končetin

pocity horka případně naopak pocit chladu

svědění kůže

křeče v lýtkách

zvýšená potivost

bolesti (zejména po dlouhodobém sezení či stání)

otoky

Doporučenou součástí léčby jsou také kompresivní punčochy či podkolenky. Podle doktora Muranského to, zda lékař předepíše pacientovi jedno nebo druhé, závisí na tom, kde je postižení. „Když je postižení žil pouze na bérci, tehdy stačí podkolenky. Když je postižení žil i ve stehnové oblasti nebo spojka z hlavní žíly na stehně, doporučují se buď stehenní, nebo punčochové kalhoty. Důležité je ale hlavně to, jak se pacient v nich cítí. Můj názor je takový, že dobré jsou jen ty, co se nosí a nejsou jen ve skříni. Nejlepší jsou ty, které je pacient ochoten nosit,“ říká.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat