- Reklama -peníze

Nejčastější kožní onemocnění u malých dětí

Máte doma malého drobečka a zpozorovali jste nějakou vyrážku? Nemusíte se bát, u velmi malých dětí je to celkem běžný jev. Většinou se jedná o plenkovou dermatitidu, či nyní v létě o potničky.

Od plenkové dermatitidy si můžete celkem snadno doma pomoci sami. Je důležité včas měnit jednorázové plenky ( doporučujeme pro větší dítka kupovat Dada extra soft 4), nechat pokožku větrat, používat ochranný krém na genitálie. Od použití pudru se již upouští, protože může dráždit alergické a astmatické děti.

Některé děti jsou citlivé na některé látky, které jsou v jednorázových plenkách obsaženy, nezbyde vám pak než používat látkové plenky. Nemusíte se bát, dnešní automatické pračky a sady na „látkování“ vám celou situaci usnadní. Jen nesmíte prát v agresivním pracím prášku a používat aviváže, které mohou také způsobit vyrážku.

Pokud má vaše miminko velmi citlivou pleť, existuje dětská kosmetika, která je většinou označena jako SENSITIVE, která je vhodná i pro ekzematiky a kojence s extrémně citlivou pokožkou.

Kromě plenkové dermatitidy, na kterou velice ráda nasedá kvasinková infekce, bývá nejčastějším důvodem vyrážky ekzém.

více v článku...

Ekzém

Ekzém neboli atopická dermatitida, se objevuje u dětí se sklonem k atopii (přehnané alergické reakci), ta může být dědičná, či je způsobena vývojem v bříšku, či po narození. Velice často jde ekzém u malých dětí ruku v ruce s alergií na bílkovinu kravského mléka, či vajíčka. Pokud kojíte, zkuste dráždivé potraviny vysadit. Někteří ekzematici mají nedostatek filagrinu, který pomáhá zadržovat vodu v pokožce a ta se tak nadměrně vysušuje. Na ekzematická ložiska také velice rádi přesídlí nejrůznější bakterie, je pak třeba užívat antibakteriální mastičky, případně kortikosteroidy ve formě krému.

Molusky

Molusky (Molluscum contagiosum) jsou pupínky, které způsobuje vir, jež způsobuje klasické neštovice. Molusky jsou na rozdíl od ekzému většinou přenosné na ostatní členy rodiny, většinou jimi trpí školkové děti, které je mohou přenést na kojence. Na molusky existuje spousta babských rad od koupelí, přes mastičky, nikdy je však nepropichujte doma, to je raději dojděte odstranit do kožní ambulance, jinak hrozí, že vzniknou nevzhledné jizvy.

Onemocnění ruka, noha a ústa

Toto donedávna ne příliš známé onemocnění je charakteristické svým výsevem vyrážky na uvedených místech. Nejčastěji se v populaci objevuje na jaře a v létě. Cílená léčba na toto onemocnění neexistuje, vyrážka může děti bolet, budou unavené a plačtivé, srážejte teplotu, chovejte, pokud má dítě vyrážku hodně v ústech, nabízeje řídkou stravu – přesnídávky, jogurt, mixované ovoce.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat