Mnozí o ní netuší, dokud je nepřekvapí náhlá zlomenina končetin, kyčle či obratle. Navíc po nevinném pádu. Úbytek kostní hmoty nebolí. Osteoporóza je nemoc kostní tkáně, která se projevuje ubýváním množství kostní hmoty a poruchami mikroarchitektury kostí.
Kosti jsou oslabené a snadno se lámou. Nemoc však vyvolává i další obtíže, například akutní a chronickou bolest, problémy s dýcháním, reflux a jiné zažívací problémy, zakřivení zad, pokles hmotnosti, vyklenutí břicha, depresi, chirurgické komplikace, dokonce i zvýšenou úmrtnost.
Následky osteoporózy jsou opravdu velké. Velmi závažné mohou být i následky osteoporotických zlomenin.
Osteoporóza se nazývá také tichou epidemií. Je to proto, že nemá příznaky. Tím prvním bývá často až zlomenina. Častěji se vyskytuje u žen, ale neobchází ani muže. Je to onemocnění zejména starších lidí, ale zpozornět by měly i ženy v postmenopauzálním období. Dobrou zprávou je, že při včasné a správné diagnostice se dá osteoporóza stabilizovat a lze s ní vést normální život.
„V prvních fázích pacient neví o tom, že trpí tímto onemocněním, a tedy že má zvýšenou náchylnost ke zlomeninám. Často se osteoporóza diagnostikuje až při první zlomenině. A ta už může změnit kvalitu života. Způsobuje bolest, ztrátu nezávislosti a různá zdravotní postižení,“ říká Soňa Tomková, vedoucí lékařka Osteocentra a přednostka interní kliniky Nemocnice Košice-Šaca.
Při těžké osteoporóze už nemusí jít jen o bolest při zlomenině. „Při mnoha zlomeninách obratle mají pacienti i problémy s dýcháním či se zažíváním. Zlomenina as ní spojené problémy s sebou přinášejí i psychickou zátěž, která může přerůst až do deprese. Následky osteoporotických zlomenin jsou tedy dlouhodobé zdravotní postižení a ztráta nezávislosti. Zejména ve starším věku se snižuje kvalita života. Až 53 procent pacientů potřebuje pomoc dostat se na místo mimo pěší vzdálenosti, 62 procent není schopno provádět běžné domácí práce, 64 procent nedokáže jít bez pomoci na toaletu a 42 procent neumí bez pomoci nakupovat,“ uvedla doktorka Tomková.
Několik faktů o osteoporóze
Osteoporóza je stav, při kterém snížená kvalita, množství a síla kostí zvyšují riziko zlomeniny.
Celosvětově každá třetí žena a každý pátý muž starší 50 let jsou postiženi zlomeninou kostí v důsledku osteoporózy.
Je to vážný stav, který však lze léčit.
Zlomenina ve starším věku, kterou lze diagnostikovat jako osteoporatickou, je možným signálem toho, že budou následovat další zlomeniny. Všeobecný nebo odborný lékař by měl takového pacienta poslat k vyšetření hustoty kostí. I samotný pacient může o takové vyšetření požádat.
Správnou životosprávou a stravováním lze osteoporóze předcházet.
Včasná diagnóza znamená, že léčba může být účinnější. V této souvislosti se doporučuje neignorovat bolesti páteře.
Pokud jste si při pádu z nízké výšky nebo po pádu ve stoje zlomili jakoukoli kost (například zápěstí), může to být signálem přítomnosti osteoporózy.
Požádejte lékaře o vyšetření – i jedna zlomená kost je varováním před dalšími zlomeninami.
Celosvětově každá třetí žena a každý pátý muž starší 50 let jsou postiženi zlomeninou kostí v důsledku osteoporózy. Je to vážný stav, který však lze léčit. Zlomenina ve starším věku, kterou lze diagnostikovat jako osteoporatickou, je signálem, že budou následovat další. Všeobecný nebo odborný lékař by měl takového pacienta poslat k vyšetření hustoty kostí. I samotný pacient může o takové vyšetření požádat.
Denzinometrie je nejpřesnější neinvazivní diagnostická metoda pro stanovení minerální hustoty kostí (BMD). Měří kostní hustotu v oblasti páteře a krčku stehenní kosti a na základě toho se stanoví tzv. T-skóre, tedy index toho, jakou má pacient kost v porovnání s mladým zdravým jedincem. Výsledky se analyzují spolu s laboratorními testy a anamnézou pacienta, na základě čehož se osteoporóza potvrdí nebo vyloučí.
„Na Slovensku máme dostatek denzinometrických přístrojů i vysokou dostupnost terapeutických modalit s adekvátní spoluúčastí úhrady zdravotními pojišťovnami. Disponujeme i dostatečnou sítí osteocenter. Přesto je osteoporóza stále poddiagnistikovaná a podléčená. Neléčí se dostatek pacientů a roste nám počet zlomenin, zejména těch nejvážnějších,“ dodala doktorka Soňa Tomková.