Ve slovenském pavilonu na výstavě EXPO 2020 v Dubaji je v přízemí v rámci technických vychytávek vedle vodíkového auta, letadla či vesmírných robotů vystaven i jeden z nejlepších plicních ventilátorů na světě z Chirany Stará Turá. Paradox je ten, že v zemi, kde jej vymysleli a vyrábějí, máme nejhorší výsledky, co se týče léčby covidu.
Bianka Stuppacherová, Pravda 12.02.2022 06:00 prof. MUDr. Viliam Donič, PhD., Expo2020,…Foto: Bianka Stuppacherová, Pravda
Prof. MUDr. Viliam Donič, PhD., stojí ve Slovenském pavilonu v Dubaji u vícehladinového plicního ventilátoru a trenažéru pro nácvik pokročilých metod plicní ventilace.
Experti plicní ventilátor s metodou vícehladinové plicní ventilace vysoce ocenili také a výstavě „Arab Health“, která se konala ve Světovém obchodním centru v Dubaji koncem ledna 2022. „Jde o výstavu medicínské techniky, kde se náš ventilátor Chirana Aura V zařadil mezi nejlepší plicní ventilátory na světě. Američané, kteří se byli podívat u nás v Košicích, se dohodli na zřízení licenční výroby a pod značkou IPM Chirana se ventilátory již vyrábějí i ve Spojených státech,“ říká prof. MUDr. Viliam Donič, PhD., vedoucí laboratoře pro výzkum pokročilých metod umělé ventilace plic a přednosta Ústavu lékařské fyziologie na Univerzitě Pavla Josefa Šafárika v Košicích.
„Už dlouhodobě jsme upozorňovali na to, standardní plicní ventilátory a běžné ventilační metody nebudou při onemocnění COVID-19 dostačovat. U covida, ale i některých dalších onemocnění, jde totiž o nehomogenní postižení plic s nerovnoměrnou distribucí vzduchu v plicích. Když do takových poškozených plic pustíte podpůrné dýchání z klasického ventilátoru s fixním nastavením ventilačních parametrů, destruuje je to. I to je důvod, proč devět lidí z deseti na plicních ventilacích svého času v New Yorku zemřelo a lidé se začali plicních ventilací bát.“ Jít na plicní ventilaci se rovnalo téměř rozsudku smrti.
„Toto je model covidových plic a zároveň součást trenažéru pro nácvik pokročilých metod plicní ventilace zabudované v tomto ventilátoru,“ vysvětluje profesor Donič, stojící vedle ventilátoru vystaveného v Dubaji. „Tento ventilátor jsme vyvinuli na lékařské fakultě v Košicích v laboratoři pro výzkum pokročilých metod umělé plicní ventilace. S nápadem variabilní ventilace přišel již zhruba před 15 lety doc. MUDr. Pavol Török, CSc., emeritní přednosta Kliniky anesteziologie a intenzivní medicíny ve VÚSCCH v Košicích. Zabudovali ji do ventilátoru AURA V v Chiraně Stará Turá.“
Doc. MUDr. Pavel Török, CSc., při unikátní…Foto: Robo Hakl, Pravda
Doc. MUDr. Pavol Török, CSc., při unikátní umělé ventilaci
S pomocí vícehladinové plicní ventilace se používají až čtyři různé hladiny tlaků, jejichž velikost a trvání řídí počítač ve snaze napasovat se na chaos, který vzniká v distribuci vzduchu v covidových plicích. Pacient na takové ventilaci má mnohem větší šanci na přežití. „Máme to zdokumentováno nejen na modelu, ale i na našich pacientech, kteří leželi u nás v Košicích, když doba jejich hospitalizace byla 7,5 dne oproti ostatním, co byli hospitalizováni a ventilováni tři týdny. U nás byla úmrtnost 17 % oproti 80 % na jiných pracovištích,“ říká.
Na Slovensku je k dispozici zhruba 350 takových ventilátorů, ze kterých se sice část rutinně používá v nemocnicích, ale jen velmi malé procento využívá i metodiky vícehladinové ventilace. „Pokud lékař tuto teorii nemá nastudovanou, nedokáže plně využít možností, které mu ventilátor nabízí,“ dodává prof. Donič. „To, co zde demonstrujeme, je trenažér pro nácvik téměř všech ventilačních metod, můžete si to představit jako letecký simulátor pro nácvik pilotů. Nahrazuje pacienta, přístroj je schopen generovat dechový rytmus, přičemž umíme simulovat změny mechanických vlastností plic, ale také hloubku dechu a různé frekvence dýchání podle toho, zda pacient dýchá rychle, pomalu, hluboko, mělce, nebo nedýchá vůbec. Plíce nejsou měch, který se rovněž plní a vyprazdňuje. Když jsou nemocné, některé plicní sklípky, již postižené zánětem, se hůře plní, potřebují k naplnění delší dobu. Pokud se jeden plicní sklípek nafoukne příliš a druhý je maličký, vznikají mezi nimi střižné síly, které přihrádku roztrhnou. A není to dáno jen velikostí tlaku, ale právě nepoměrem distribuce vzduchu. Tato metoda je účinná nejen při covidě, ale i při akutním respiračním distress syndromu (ARDS), při traumatech plic po automobilových haváriích, po potransfúzních komplikacích. A k čemu byl tento ventilátor vyvíjen přednostně, jsou například pacienti při kardiologických operacích na mimotělním oběhu, kdy se do organismu také ve zvýšené míře uvolňují zánětlivé látky cytokiny. Ty poškozují nejen plíce, ale také vzdálené orgány, a to vede k multiorgánovému selhání.“